Po několika týdnech nervozity, zákulisních jednání a protichůdných informací rozhodla vláda minulé pondělí o privatizaci Československé obchodní banky (ČSOB). Zvítězila belgická banka KBC. Přestože od definitivního podepsání kontraktu nás dělí ještě několik týdnů, můžeme říci, že přes všechny zmatky a podivnosti v posledních týdnech rozhodl kabinet nakonec dobře a v zásadě průhledně.

Podle poradců

Ministři se drželi doporučení poradenské firmy Schroders, která s přípravou privatizace pomáhala. Poradci zhodnotili nabídky všech tří uchazečů jako v zásadě rovnocenné a doporučili při výběru zájemců zohlednit především nabízenou kupní cenu. Protože vláda předem netvrdila, že bude při rozhodování klást hlavní důraz na sílu a globální pozici banky (Deutsche Bank, neúspěšný zájemce, se nedávno po spojení s americkou Bankers Trust stala jednou z nejsilnějších bank na světě, podle některých kritérií dokonce vůbec největší) ani na geopolitická hlediska (například: chceme či nechceme banku německou nebo holandskou), lze její rozhodnutí napadnout či kritizovat jen obtížně. Naopak je třeba zdůraznit, že v případě ČSOB jde o vůbec první důležité rozhodnutí Zemanova kabinetu, které můžeme považovat za rozumné a kladné. Přitom ale musíme mít na paměti, že většina práce na privatizaci tohoto ústavu a důležitá nezvratná rozhodnutí byla učiněna již před volbami mezi ministry Tošovského vlády.Zemanův kabinet se k rozhodnutím o čemkoli rozhoupe jednou za uherský rok,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte