Dívka s ochrannou síťkou na vlasech spěchá jako štvané zvíře továrenským provozem, sledována dynamickou ruční kamerou. Odstrkuje dělníky, poráží zařízení, až konečně dorazí na své místo u automatické linky. „Okamžitě se vraťte do kanceláře!“ volá za ní šéf. „Ne. Nikam nejdu. Pracuju dobře, nemáte právo mě vyhodit,“ křičí Rosetta. Muž ji násilím odvádí od linky. Rosetta je zase bez zaměstnání. Rosetta, film, který získal Zlatou palmu v Cannes a také cenu za ženský herecký výkon, je stručným příběhem dívky, která věří, že práce jí umožní vést „normální“ život. Nic nezní banálněji, a přesto se autorům podařilo natočit intimní drama, nad nímž se publiku v Cannes tajil dech: po všech složitých filmových kreacích tu najednou byl ryzí film spjatý se životem, drásavý, jednoduchý, pravdivý. V pozadí úspěchu stojí osmnáctiletá Emilie Dequenneová, začínající belgická herečka bez jakýchkoliv filmových zkušeností. Především ale režiséři, bratři Luc a Jean-Pierre Dardenneovi, také Belgičané.

Víc než sociální drama

Film, jako je Rosetta, může natočit každý, nic levnějšího a méně technicky náročného si už nelze představit. Potřebujete k tomu jen dobrého, fyzicky zdatného kameramana s dokumentární praxí, citlivé, neokoukané herce, a především vysokou lidskou i režijní zkušenost, literární zázemí a letitou praxí vytříbenou schopnost pozorovat lidi a zkoumat jejich duše na základě nejúspornějších civilních projevů, několika gest, skutků, rituálů.Film je z malých…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte