„Lumíre, Romane! No kde jste, já nemám ani mobil,“ volal zoufale Václav Klaus, když na schodišti Národního domu na pražských Vinohradech konečně uviděl, jak se k němu klusem a s očima zarytýma do země blíží dva mladíci. Předseda ODS už dobrých pět minut bezradně obcházel nedobytně uzamčené tmavěmodré BMW. „Říkal jste ve dvanáct, pane předsedo,“ pokusil se bránit jeden z ochránců. „Co to říkáte, vy jste neviděli, jak odcházím z tribuny?“ ozval se nakvašeně Klaus a usadil se na zadní sedadlo. Spěchal do Českých Budějovic, kde se chystal položit několik zásadních otázek právě sjezdujícím lidovcům. Zatímco šéf ODS směřoval na jih, první ideová konference jeho strany mířila ke svému vrcholu.

Devatenáctkrát národ

„Potřebujeme novou ideologii,“ vyzýval ve svém projevu stínový ministr obrany Petr Nečas. „Scházíme se na ideové konferenci proto, aby na ní byla obhajována ideologie, termín, který je nutné bránit neustále a v dnešní době obzvlášť,“ zahajoval zase svou řeč jeho kolega Jan Zahradil z rezortu zahraničí. Z ohlasů konference se zdá, že se ODS novou ideologii najít podařilo. Mezi už tradičním varováním před levicovými utopiemi, socialismem a „nepolitickými politiky“ se objevila nová myšlenka: je třeba bojovat za národ. „Národní stát, národnostní zájmy, národní identita nesmějí být v zahraniční politice obětovány lacinému pseudoevropanství,“ pronášel na konferenci za bouřlivého potlesku Nečas.Petr Nečas v projevu vysvětlil, že obrana národních…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte