Dosud nevídanou potupu nyní utrpěla britská špionáž, známá pod zkratkou MI6. Už tři týdny jsou na internetu přístupná jména a působiště více než sta jejích důstojníků, kteří pracují pod diplomatickým krytím po celém světě. Průšvih je o to trapnější, že v něm má zřejmě prsty muž, který byl dosud britským úřadům spíše jen pro smích. Jde o Mohameda al-Fayeda, egyptského milionáře a majitele luxusního londýnského obchodního domu Harrods, známého na veřejnosti svými poněkud paranoidními teoriemi - zejména svým přesvědčením, že MI6 stála v pozadí automobilové nehody v Paříži v srpnu 1997, při níž zahynul jeho syn Dodi spolu s princeznou Dianou.

Příběh zlomeného člověka

Klíčovou osobou ve spletitém příběhu však není al-Fayed, nýbrž někdejší zaměstnanec britské tajné služby Richard Tomlinson. Právě jeho, kdysi nadějného špiona, který s úspěchem operoval v jámě lvové (v Moskvě), britské ministerstvo zahraničí nyní obvinilo, že je autorem zveřejněného seznamu. Tomlinson, jenž se dnes ukrývá v jednom hotelu v Ženevě, to popírá. „Jsem připraven se do Británie vrátit a dokázat, že za to nemůžu, pokud dostanu záruku, že nebudu hned zatčen,“ uvedl před několika dny. Britské úřady však nejsou ochotny s ním vyjednávat.Dnes šestatřicetiletý, zlomený, zoufalý, a především zcela bez peněz se ocitnuvší Tomlinson má za sebou pohnuté životní peripetie, které dávají tušit, že internetový seznam asi přece jen bude jeho dílem. Rozjezd jeho kariéry byl slibný: jako…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte