Na polovinu května stanovila současná vládní koalice splnění jednoho ze svých předvolebních slibů, první volbu prezidenta přímo občany republiky. Místo dobré nálady se ale ozývalo spíše skřípění zubů. Reálně byli ve hře jen tři kandidáti: Schuster, Mečiar a Vášáryová. Pojďme od konce.

Vášáryová: se zaťatými zuby

Magda Vášáryová nasadila do kampaně kouzlo své osobnosti. V průzkumech veřejného mínění se držela zpočátku za Rudolfem Schusterem a po oznámení kandidatury Vladimíra Mečiara v těsném závěsu za ním. Bývalá velvyslankyně v Rakousku a vystudovaná socioložka si získala zejména podporu městských nelevicových voličů i části politiků Slovenské demokratické koalice, kteří věřili, že by mohla při rozumném rozložení nemečiarovských hlasů spolu s Schusterem postoupit do druhého kola a tam ho případně porazit. V očích většiny slovenské veřejnosti však zůstala především „tou herečkou“, přičemž během své kampaně dost nepochopitelně vsadila právě na svoji teatrálnost, což se projevilo hlavně v živé televizní debatě spolu s Mečiarem a Schusterem. Stejně bezzubé byly i její opakované útoky na „stranické sekretariáty“, kterými shazovala své hlavní odpůrce. Stoupenci Vášáryové se dlouho řídili argumentem, že na svou pragmatickou volbu menšího zla v podobě Schustera mají ještě dost času v druhém kole. Nevydařená kampaň Vášáryové však způsobila, že i ti, kteří ji volili, tak činili se zaťatými zuby. Výsledkem bylo fiasko 6,5 % pro jediného nadějného…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte