Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Když je jaro normální

Konečně jedna dobrá zpráva: tráva letos vyrostla a zazelenala se dřív než v minulých letech. A to není všechno, letošní jaro bylo z pohledu meteorologů vůbec celé výjimečné. Výjimečné tím, že se nestalo nic výjimečného. Věci prostě probíhaly tak, jak by to bylo mělo být normální. Češi si za poslední roky vedle mnoha novot a zvratů museli zvyknout na různé rozmary počasí: například před třemi lety skončilo letní počasí už 15. června, o rok později zase zpustošily půl Moravy povodně. „Letos je důvod k radosti,“ říká agrometeorolog Jiří Walter z Českého hydrometeorologického ústavu. „Konečně snad poprvé po dvaceti letech nemáme ,zběsilé' jaro. Je až neuvěřitelně příjemné, postrádá velké výkyvy.“ Podle Waltera se dá tím pádem čekat i velmi pěkná úroda. Rostlinná říše je totiž, řečeno politickým žargonem, zdravě konzervativní, chová se pokud možno normálně a nesvědčí jí extrémy. Rostliny se ve svém vývoji dlouhodobě přizpůsobují podnebí - a čím je momentální počasí „průměrnému“ podnebí bližší, tím pro ně lépe. Přičteme-li k tomu dostatek vláhy způsobený dostatkem sněhu v zimě, je zřejmé, proč zejména obyvatele hlavního města při výletech na venkov překvapily tak nečekaně brzo zelené louky. „Co se týče růstu, jsme dokonce o sedm osm dní v předstihu,“ říká dr. Walter. „Třeba rané třešně letos zřejmě dozrají o pět dní dřív.“ Čím ale může zklidněná příroda potěšit ty, kterým k radosti nestačí pěkná podívaná, ale kteří z ní potřebují cítit i hmatatelný užitek pro své peněženky?…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte