Když už si trestuhodná nedbalost CIA měla vybrat krutou daň, ta v podobě nešťastného bombardování čínského velvyslanectví v Jugoslávii přišla Billu Clintonovi draho. V troskách budovy zahynuli tři čínští novináři a zároveň se tam zrodil předěl čínsko-amerických vztahů.

Opereta lásky a nenávisti

Po deseti letech se na televizních obrazovkách objevily davy čínských studentů. Tentokrát ovšem jejich slogany, útoky na zastupitelské úřady USA, Velké Británie, Francie a Německa a zapálení rezidence amerického konzula vypadaly spíš jako proticizinecká hysterie Kulturní revoluce než hnutí za demokracii na náměstí Tchien-an-men. Britský tisk také připomněl napadení a demolici velvyslanectví Spojeného království zfanatizovanými hordami v roce 1967.Pozorovatelům tady v zámoří bylo jasné, že čtyřdenní demonstrace byly podporovány vládou, že studenty do diplomatické čtvrti vozily vnitrácké autobusy a že davy byly řízené policisty. Přesto intenzita vášní překvapila. Po dvaceti letech reforem, v nichž studovaly v USA desítky tisíc studentů a během kterých Čínu zaplavila americká pop-kultura, si závan Kulturní revoluce nikdo nedokázal představit.V tomto smyslu je užitečné mít na zřeteli jednu věc: v Číně běží kulturní čas jinak než na Západě. Američtí a britští politici jsou vždy překvapeni, když se při vyjednávání čínská delegace třeba zmíní o ponížení z opiové války a myslí to vážně. Pro západní vědomí je to stejně absurdní, jako kdyby uprostřed rozhovorů…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte