Od března letošního roku jsme členy Severoatlantické aliance. Vybrali jsme si, kam budeme v příštích letech patřit. Teď po zahájení bombardování Jugoslávie se zdá, že se teprve rozhodujeme, co je v našem zájmu, že se vracíme před dvanáctý březen. Přesněji řečeno, takové signály vysílají především naše politické elity.

Zatáhli nás do války

Cesta zpátky začala hned po prvním náletu Aliance dnes už slavnou lží české vlády: my za to nemůžeme, neboť „o akci bylo rozhodnuto před přijetím České republiky do NATO“. Neloajálně se chovala i smluvní opozice: je třeba jednat, bomby nic nevyřeší, upozorňovali její vůdcové spojence. Nesouhlas s Aliancí byl zřetelný. Přesto jsme již byli členy. Václav Klaus i Miloš Zeman rozpor vysvětlovali tak, že NATO přece není Varšavská smlouva. Rozdíl mezi oběma pakty přitom premiér i šéf parlamentu popsali shodně: v Alianci není povinné jásání. Jednotliví členové si mohou podržet svůj názor: být uvnitř, ale proti. Pro vyznavače tohoto pohledu není hodnota „být spojenec“, ale naopak mít svobodu jím nebýt. Desetiletí jsme byli z donucení členy Varšavského paktu. Po pádu komunismu si mnozí nejvíce cení právě možnosti nikam nepatřit. Potom není divu, že je NATO u nás částí veřejnosti vnímáno komunistickou optikou jako ohrada, do níž bohužel musíme. Výhoda je, že v ní platí volnější režim než v té předchozí. NATO není spojenec, ten, kdo má stejné zájmy jako já, je to spíš nutnost či povinnost. A tu my neradi.

Učit…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte