Krize v Jugoslávii nezačala 24. března, kdy letadla NATO poprvé vzlétla k bombardování srbských cílů. Táhne se již deset let, či lépe řečeno už od roku 1912, kdy bylo Kosovo odděleno od vznikající Albánie. Dobývání Kosova srbskou armádou doprovázela řada neobyčejně brutálních masakrů, což pochopitelně ovlivnilo vztah albánské menšiny k novému státu. Zcela vážně míněné plány navrhovaly už v meziválečné Jugoslávii masové vysídlení Albánců do Turecka prostřednictvím teroru četnických skupin. Značně odlišná a uzavřená albánská společnost reagovala nedůvěrou k čemukoliv srbskému, a pokud dostala příležitost (jako za druhé světové války), snažila se Srbům teror oplatit. Vzhledem k principu neměnnosti hranic se Albáncům v době rozpadu Jugoslávie odepřelo právo na odtržení. Jako by se zapomnělo, že porušením principu neměnnosti hranic vzniklo v tomto století třeba Československo, Polsko, Finsko či Litva. Nakonec nevydařené manželství Srbů a Albánců stejně končí ošklivým rozvodem. Zda to bylo nutné, co všechno k tomu vedlo a co může následovat, je otázka pro odborníky z různých oborů, kteří mají jedno společné: zájem o Balkán.

Dům rozdělený nenávistí

Radan Haluzík, sociální antropolog se zaměřením na Balkán a Kavkaz

Hodně se zdůrazňují kulturní rozdíly mezi Srby a Albánci v Kosovu. Je ale důležité říct, že k jednomu zcela zásadnímu rozrůznění už tak dost odlišných společností došlo právě v posledním desetiletí. Jde o sociálně-ekonomické…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte