0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory15. 2. 199810 minut

Málo jsme se věnovali sami sobě

LIBUŠE BENEŠOVÁ se narodila roku 1948 v Benešově. Studovala na benešovské střední zdravotnické škole, na Filozofické fakultě UK v Praze (srovnávací literatura, čeština, folkloristika a etnografie - doktorát 1976) a poté pracovala v Akademii věd. Po r. 1989 studovala postgraduálně na Právnické fakultě UK a zároveň vstoupila do veřejného života. Pracovala jako starostka obce, přednostka okresního úřadu Praha-západ, vrchní ředitelka ministerstva financí a náměstkyně ministra financí (1995-leden 1997). Je místopředsedkyní ODS a její senátorkou, od prosince 1996 je předsedkyní senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. L. Benešová je vdaná, má dceru.

Jakou podle vás udělala ODS největší chybu od chvíle, kdy se ujala vlády?

Reklama

Málo se věnovala sama sobě. Všechno, co souvisí s vnitřním chodem strany, obětovala tomu, aby byl stát udržován v chodu a aby šel kupředu. Ale to se stává i vládním stranám v zemích, které nemají takové transformační problémy.

Jak mohlo dojít k tomu, že ODS má o tolik nižší preference než sociální demokraté?

Podle mě je tu úmyslně vyvolávaná negativistická atmosféra, která odmítá vše, co se u nás od listopadu odehrálo.

Kdo tu atmosféru vyvolává?

Ti, kteří změnu chtějí nebo kterým bude ku prospěchu.

Kdo to je?

Zcela nepochybně sociální demokracie, k ní se určitě přidávají nějaké další skupiny. Nechci ale mluvit o spiknutí, to s…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc