V době poznamenané vládní krizí trochu zapadla výzva, kterou bylo podzimní přijetí ústavního zákona o vyšších územněsprávních celcích. Nové kraje či regiony jsou přitom velmi potřebným krokem k vybudování občanské společnosti, navíc podle zákona musí fungovat nejpozději za necelé tři roky. Není tedy mnoho času k přípravě a politici by se ho měli snažit využít. Pokud se jim to podaří, omezí zhoubný centralismus státní správy a posílí samosprávné orgány. Pokud se ale o reformu nebudou starat, může všechno skončit neblaze - vznikem dalších málo funkčních úřadů.

Názory lidí a úředníků

Ideální by bylo dosáhnout takového stavu, kdy o většině veřejných záležitostí nebude rozhodovat úředník z Prahy, ale z voleb vzešlá oblastní zastupitelstva. Samosprávné celky by se měly stát přinejmenším zřizovatelem a provozovatelem téměř všech veřejně prospěšných zařízení z rezortu zdravotnictví, školství, veřejné dopravy a kultury. Měly by dostat určité možnosti i v oblasti daňové politiky, aby mohly podpořit podnikatele při vytváření pracovních příležitostí a zastavit tak vylidňování venkova.

Dosáhnout cíle ale nebude snadné, protože k odpůrcům reformy veřejné správy a vzniku regionů patří většina státních úředníků na ministerské a okresní úrovni. Obvykle argumentují nedostatkem finančních prostředků i tím, že dosavadní stav je vlastně vyhovující a že není třeba nic měnit. Názory lidí, kteří žijí v odlehlých oblastech a kteří musí pro razítko okresního…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte