Už od přijetí Ústavy České republiky se vášnivě diskutuje o poslanecké imunitě. Tento spor bude zřejmě pokračovat, protože Poslanecká sněmovna minulou středu nepostoupila do druhého čtení dvě novely zákonů, kterými chtěli někteří poslanci rozsah imunity omezit.

Navždy beztrestní

Institut poslanecké imunity se v zákonné podobě poprvé objevil koncem 17. století v Anglii a jeho cílem byla obrana volených zástupců lidu proti panovníkovi. Postupem času demokratizovaly moderní společnosti svá politická zřízení a imunita svůj význam ztrácela. V západní Evropě se dnes většinou omezuje na projevy v parlamentu, na záležitosti přímo spojené s prací poslance, maximálně pak na poslaneckou beztrestnost omezenou dobou výkonu mandátu. České pojetí imunity, které je svým rozsahem evropskou raritou, svědčí o právní diskontinuitě v našich zemích. Tvůrcové ústavy přejali formulace z prvorepublikové ústavy, aniž by jakkoli přihlédli k opačnému trendu v západních demokraciích. Takže dodnes platí, že pokud sněmovna odmítne svého kolegu vydat, je trestní stíhání zastaveno jednou provždy.

Jestliže diskuse o trestněprávní imunitě lze odbýt s odkazem na malý počet sporných případů, je přestupková imunita předmětem sporů téměř každý měsíc. Ukažme si to na typickém příkladu. Zjevně opilý poslanec odmítne dechovou i krevní zkoušku s odvoláním na svou imunitu. Dopravní policie tedy sepíše hlášení a zašle ho imunitnímu a mandátovému výboru. Na neveřejném zasedání se poté…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte