Ani opakované první kolo prezidentských voleb nepřineslo minulý pátek vítěze. Nikdo nebyl překvapen: kandidáty postavila jen opozice, která ve stopadesátičlenném parlamentu disponuje pouhými 60 hlasy. Mečiarovo HZDS, jež může s 61 hlasy blokovat jakékoliv ústavní rozhodnutí, nikoho nenominovalo a první kolo voleb označilo za „zahřívací“. Alespoň minimální důstojnost samotné procedury zachraňovali kandidáti opoziční Slovenské demokratické koalice (SDK) Štefan Markuš a Strany demokratické levice (SDď) Juraj Hraško - už jen tím, že byli ochotni vzít svoji roli vážně a vystavit se na otevřené scéně útokům vládních poslanců. Představy o politické kultuře vlády demonstrovali premiér Mečiar a jeho ministři, kteří se na první ani na opakovanou volbu hlavy státu vůbec nedostavili.

Kde vzít 90 hlasů

Funkční období prezidenta Michala Kováče skončí 2. března a již dnes je jisté, že poté zůstane úřad neobsazený. Slovenská ústava předpisuje, že prezidentské volby se mají opakovat nejméně každých 30 dní, jenže přitom se kvorum nesnižuje: kandidát musí v každém kole nasbírat přinejmenším 90 hlasů, a ty nemá ani Mečiarova koalice. Podle nezávislého Institutu pro veřejné otázky se koncem ledna takřka 60 % slovenských občanů domnívalo, že prezidentský úřad zůstane neobsazený až do parlamentních voleb, které se mají konat koncem září.

Donedávna se opozice a komentátoři shodovali v názoru, že právě o to Mečiarovi jde. Při neobsazeném úřadu hlavy státu totiž na…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte