Nelze-li příčinu hlavních problémů Francie - nezaměstnanost, sociální nepokoje, miliardové dluhy ve státním sektoru - svalit na Anglosasy, Brusel, německé bankéře či dravé Asiaty, vyrukují politické a intelektuální elity země s posledním trumfem: francouzskou výjimečností. Většinou to zabere. Národ reptá dál, ale ve skrytu duše je polichocen, neboť onu výjimečnost automaticky vnímá jako klad, a lépe tak snáší i omlouvá různá selhání či neschopnosti.

V čem vlastně spočívá francouzská výjimečnost? Od politiků, kteří se jí rádi zaštiťují, se toho příliš nedovíme. Mlhavě a bez bližšího upřesnění odkazují na vysoký stupeň kultury, schopnost tolerance, otevřenost vůči světu i problémům vlastní společnosti a umění žít. S tím vším se ve Francii skutečně setkáme v hojné míře. Na druhou stranu nesmírně tolerantním člověkem může být například zkorumpovaný ministr, otevřenost k problémům společnosti hlásá každý odborový předák (než se navrhnou nepopulární řešení) a umět žít dokáže i nejzavilejší radikální nacionalista. V čem tedy vězí ona výjimečnost? Nedávno otevřený supermoderní stadion na okraji Paříže, kde v létě proběhne mistrovství světa v kopané, vypovídá o jednom jejím aspektu daleko lépe než úvahy politiků a intelektuálů. Navíc se tento sportovní svatostánek jmenuje Stade de France (Stadion Francie), což samo o sobě představuje mezi podobnými stavbami, jako je Wembley, Maracana, Olympijský stadion v Římě či v Mnichově, vskutku něco výjimečného.

Chirakovo…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte