Minulý pátek se měl stát mezníkem na dlouhé cestě za obnovenou důvěrou ve slovo politiků Občanské demokratické aliance. V deset hodin předstupuje před novináře předseda ODA Jiří Skalický, aby jim oznámil výsledky pátrání po tajemných mecenáších své strany. V deset dvacet už všichni vědí to, co stejně dávno věděli: že firma Trade Management Company z Panenských ostrovů, která se svými 5,7 miliony z let 1995–6 patří k vůbec největším dárcům strany, je jen fiktivní podnik bez jakýchkoli zaměstnanců. „Ve skutečnosti jsou to tři sponzoři: dva domácí a jeden zahraniční,“ přiznává Skalický. Jde prý o seriózní, renomované firmy, které ovšem v době předávání daru vyslovily kategorické přání zůstat v anonymitě. Strana jim to tehdy slíbila, a proto teď předseda Skalický musí navzdory všem pochybám a podezřením mlčet. Ve tři čtvrtě na jedenáct tak tisková konference končí nepříliš slavným výsledkem: ODA přiznala, že přes dva roky lhala veřejnosti, a řekla zároveň, že musí zatloukat dál.

Ničivý mecenáš

Sponzorské problémy se na Skalického stranu začaly sypat 30. ledna. Tehdy se v MF Dnes objevilo tvrzení opavského podnikatele Kamila Kolka, že jeho dvoumilionový dar do stranické kasy na něm v roce 1994 „vymohli“ vysocí představitelé strany.

O korespondenci mezi Kolkem a novým vedením ODA se něco proslýchalo už delší dobu. Před půlrokem například tehdejší předseda strany Michael Žantovský dával soukromě k lepšímu jako veselou historku, že mu Kolek v dubnu…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte