V rozhovoru, který před týdnem v Londýně poskytl deníku MfD, se proslulý finanční pirát a čerstvý majitel nejdražšího činžovního domu v Anglii Viktor Kožený vyznává, jak je rád, že „epizoda“ s drobnými akcionáři z České republiky i s celou naší zemí pro něj už končí. Nezbývá než opáčit, že i my se můžeme zaradovat, že epizoda s Viktorem Koženým pro nás končí. Pokud bude tento hochštapler napříště spojován s jinými teritorii (s těmi, kde je občanem, kde bydlí, nebo s těmi, kam pravidelně dojíždí), bude to z našeho pohledu jen dobré.

Přesto není zbytečné uvést některá tvrzení „božského Viktora“ trochu na pravou míru. Již poněkolikáté například prohlásil, že své miliardy vydělal na správcovských poplatcích českých investičních fondů a úspěšnými investicemi v Rusku. To je nehorázná lež. Co si Viktor vydělal v Rusku, ví jenom on sám a pár jeho spolupracovníků, protože veřejně o tom nikdy nemluvil. V České republice ovšem nezískal miliardy na správcovských poplatcích, ale tím, že ošidil drobné akcionáře. Za jejich peníze nakupoval majority v podnicích, které později výhodně prodal. Spíše než akcionářům se ale tyto obchody vyplatily jeho spřízněným společnostem, a především jemu samému. Trpěliví akcionáři jeho fondů přetvořených (nebo spíše znetvořených) na akciové společnosti „holdingového typu“ dostali sice slíbené násobky, skutečné výdělky ale zůstaly Viktorovi. Jinou, i když nepochybně velmi důležitou kapitolou je skutečnost, že většina toho, co Kožený dělal, byla…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte