Shakespearova Bouře (1609) se, jak známo, odehrává na geograficky blíže nespecifikovaném exotickém ostrově, který spolu s vypuzeným milánským vévodou Prosperem a jeho dcerou Mirandou obývá domorodá bytost jménem Kalibán. Moudrý a ušlechtilý stařec Prospero si divokého Kalibána „ochočil“, naučil ho používat lidskou (tj. evropskou) řeč, vzývat pravého Boha, obléká ho a živí, a Kalibán mu za to slouží, rozdělává oheň, nosí otepi dříví a „koná platné služby“. Je to však v očích vznešených bělochů zcela podřadný tvor, „skvrnité tele a čertů zplozenec“, jak ho nazývá humanista Prospero, a „odporný a dobrem netknutý slouha“, jak ho hodnotí krásná Miranda. Kalibán je pária, smutné, směšné a trochu hrozivé monstrum, marně se vzpírající autoritě nositelů civilizace, která mu proti jeho vůli, nečekaná a nežádaná, přistála na ostrově. Bezmocně se vzpouzí a dusí v sobě vztek. „Je to ostrov po mé matce můj. Tys mi ho ukradl!“ odmlouvá v hexametrech (v Bejblíkově překladu) svému pánu Prosperovi.

Staleté dějiny kolonialismu a evropské expanze jsou poznamenány Kalibánovou bezmocí a Prosperovou nadřazeností. Teprve v druhé polovině tohoto století se Kalibán dostává ke slovu a začíná mluvit - spolu s tím, jak bílá dominance slábne a ztrácí jistotu - svým vlastním jazykem a nalézat své sebevědomí. Hlas Kalibána je často podvratný, zdůrazňující, že kulturu a hodnoty bílé civilizace odmítá, že mu byly totiž vnuceny a že je pokládá za degenerované a zhoubné. Paradoxem je, že si k tomu…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte