Chronické návraty ruského prezidenta Borise Jelcina po neméně chronických ochořeních či dovolených jsou doprovázeny stejně chronickými „tělesnými tresty“: ty uděluje Jelcin ruské vládě za to, že nesplnila ty či ony jeho sliby či nenaplnila obsah jeho četných výnosů. Jinak tomu v politickém systému postaveném de facto na prezidentově samovládě ani nemůže být. Proto také nepřekvapilo, že když se teď Jelcin zotaven vrátil do Kremlu, vzal si na paškál premiéra Viktora Černomyrdina i oba první vicepremiéry Anatolije Čubajse a Borise Němcova.

Jelcin jako monarcha

V rámci prezidentského systému a „pragmatického“ voluntarismu Jelcin - tu pro uklidnění, tu pro zastrašení opoziční Státní dumy - zařazuje do vlády či z ní naopak vyhání reformátory. V poslední době však tyto projevy sílí a přispívají k rozkolu i v samotné výkonné moci, jež se dosud v pudu sebezáchovy snažila vystupovat společně - zvláště pak její reformátorská skupina, vytvořená počátkem loňského roku při restrukturalizaci nařízené Jelcinem.

Výjimku činil premiér Černomyrdin, jenž se s nástupem dvou prvních vicepremiérů, Čubajse a Němcova, dostal do ústraní. Dost možná proto, že právě on mohl ohrozit Jelcinovo příští znovuzvolení v roce 2000. Upadnutí premiéra do nemilosti ale Jelcin naplánoval i z jiného důvodu. Loňské postoje opoziční většiny Státní dumy vůči vládě i prezidentovi ho postavily před nesnadnou volbu. Dumu mohl pomocí svých až příliš často využívaných kompromisů …

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte