Soudě dle četnosti starostlivých výroků v médiích, leží dnes zdejší politické špičce nejvíc na srdci hrozba víz do Velké Británie. Při svém britském turné jednal na toto téma dokonce prezident republiky Václav Havel. Z Londýna pak bílým Čechům vzkázal, že nedají-li už konečně sbohem své protiromské agresivitě a rasismu, dopadne to s jejich vstupem do společné Evropy bledě. Ostatní představitelé domácí politiky ale tak sebekritičtí nejsou. Podle nich si Česko, de facto příkladná civilizovaná společnost, pohrůžku vízovou povinností nikterak nezasloužilo a v Londýně na to jistě přijdou taky, až si dají tu práci a lépe se obeznámí s našimi problémy.Odpověď, zda má taková sázka na cizí trpělivost šanci uspět, se dozvíme v nejbližších týdnech. Dopředu je však jasné, že pokud Britové zvolí „český přístup“, spadnou na nás víza bez pardonu. Praha totiž plánuje víza taky pro chudší a nevypočitatelné příbuzné z východu. Minulý týden dal najevo i parlament, že čím dříve se od východního „srabu“ odřízneme, tím lépe.

Afghánská katastrofa

Vzrušenou debatu o nutnosti víz rozpoutal uvnitř poklidné země v srdci Evropy náhle před dvěma týdny „katastrofální příliv uprchlíků“. Tak událost popsala veřejnoprávní televize. Její reportéři tím měli na mysli přílet pravidelné linky z moldavského Kišiněva, na jejíž palubě sedělo dohromady 111 afghánských běženců s padělanými ruskými pasy. Všichni ze své země uprchli před náboženským fanatismem jejích současných vládců a…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2241

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte