Když se minulou středu sešel generální ředitel Telecomu Svatoslav Novák s byznysmeny v pražském hotelu Renaissance, pokusil se o šibeniční vtip: „Tak kufry už mám sbalené. Mám je ostatně sbalené celých tři a půl roku, co jsem ve funkci.“ O čem mluví, věděli všichni. Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám po Novákovi žádá, aby vyhodil ředitele pražského Telecomu Radomíra Sabelu, jinak vyhodí Peltrám Nováka. Současně se v novinách objevily pochybnosti „některých vládních činitelů“, zda SPT Telecom plní dohodu o zavádění nových linek. Za Novákem stojí zástupci nizozemsko-švýcarského konsorcia TelSource, které v podniku drží 27 procent akcií (za svůj podíl zaplatili před třemi lety 1,4 miliardy dolarů, což je dosud největší zahraniční investice u nás). Stát zastupovaný ministrem Peltrámem má však stále v podniku 51 procent a žádá svolat mimořádnou valnou hromadu, která má za úkol vyměnit vedení.

Neprošel prověrkou

Proč odvolávat Sabelu? To veřejnosti poprvé vysvětlil Jan Vaculík, který v Telecomu vede odbor public relations, ve svém obsáhlém článku v Právu 12. října. Pražského ředitele letos v srpnu prověřil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) s jednoznačným závěrem - Sabela nevyhovuje bezpečnostním kritériím a neměl by pracovat s tajnými informacemi. Podle Vaculíka to znamená, že pražský ředitel nesplňuje kvalifikační předpoklady, měl by tudíž odstoupit a ostatní šéfové Telecomu by měli být trestně stíháni za ohrožení státního tajemství.O jakou…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte