Mezi rozhovory o globální budoucnosti lidstva na nedávném Foru 2000 se k Václavu Havlovi přitočil belgický velvyslanec v Praze Bernard Pierre s poněkud prozaičtějším problémem: ví pan prezident o tom, že jeho zemi hrozí nebývalá ostuda? Tak velká, že může dokonce ovlivnit vstup Česka do evropských institucí? A nemohl by se Václav Havel v celé věci osobně angažovat? Až tehdy, jen pár dní před zahájením prestižní výstavy Europalia v Bruselu, tak vyšla najevo takřka neuvěřitelná historka: na rozsáhlou kulturní prezentaci stále ještě žhavého adepta Evropské unie chyběla pár dní před jejím bruselským zahájením mnohamilionová částka v korunách.

Panáček to zařídí

Žebříčkem kandidátů EU se Česko rychle propadá na poslední příčku a komisař Hans van der Broek v Praze s až nevídanou diplomatickou otevřeností varuje, že někdejší východoevropský premiant nároky Unie plní jen pomalu či vůbec ne. Příběh bruselské výstavy můžeme v tomto světle považovat především za výstižnou ukázku české europřipravenosti. Europalia je v první řadě významná kulturní událost. Země, kterým je věnována, představují v Bruselu po dobu tří měsíců to nejlepší ze své kultury: vedle sebe se objevují výstavy výtvarného umění, divadelní představení, vážná i moderní hudba. Celá akce s sebou ale nese i nepřehlédnutelný politický podtext. Od roku 1969 se uskutečnilo 13 ročníků, na nichž se kromě evropských zemí představilo i Japonsko a Mexiko. I Brusel si „své“ Europalie neobyčejně cení,…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte