Každého, kdo přejede Krušné hory a zamíří do Drážďan a dále do vnitrozemí, zřejmě napadne stejná otázka jako novináře z týdeníku Der Spiegel týden před volbami: Jsou ti lidé kolem vlastně Němci, východní Němci nebo občané bývalé NDR? Na jednotnou odpověď v prostoru mezi Krušnými horami a Rujanou nenarazíme, týden staré volební výsledky ale dilema posunuly k třetí možnosti. Plná pětina občanů nových spolkových zemí totiž poprvé vyslala do Spolkového sněmu přes pětiprocentní bariéru ryze domácí politickou stranu, která už v kampani lákala voliče na to, že „východoněmecké zkušenosti a zájmy“ bez ní nebudou v parlamentu účinně zastoupeny: Honeckerovy postkomunistické nástupce - Stranu demokratického socialismu (PDS).

Je to naše strana

Na východoberlínském sídlišti Marzahn panuje odpolední klid. Po asfaltových chodnících přechází několik důchodců a mladé páry s malými dětmi. Mezi deseti- i dvacetipatrovými paneláky zahalenými do lešení je na české sídlištní poměry nezvykle hustá zeleň, barevné lavičky, uklizené chodníky a záhony s růžemi. Udržované sídliště působí nečekaně příjemně hlavně ve srovnání s vybydlenými paneláky „moderního“ východoberlínského centra. Místo oprýskané šedi a špíny, rozbitých oken, prázdných odchodů a čtyřproudých dálnic v centru východní části města se sídlištní domy zateplují, vsazují se nová okna a kolem vládne klid. V nákupním středisku, vystavěném v reálněsocialistickém stylu, se usídlily supermaket, drogerie Rossmann a …

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2192

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte