Levicové strany v západní Evropě jsou na koni. Jedinými zeměmi Evropské unie, kde vládnou jednobarevné pravicové vlády, jsou v tomto okamžiku pouze Španělsko a Irsko. I to je jeden z důvodů, proč se v New Yorku minulý týden konala hvězdně obsazená konference na téma „třetí cesta“. Z politiků se zúčastnil Tony Blair (jeden z hlavních iniciátorů), italský premiér Romano Prodi a také nejmocnější a nejznámější představitel moderní levice - americký prezident Bill Clinton. Na konferenci přijel i hlavní intelektuální protagonista oprášené myšlenky „třetí cesty“, rektor London School of Economics Anthony Giddens.

Nedůvěra zleva, zprava

Z čistě politických důvodů mohou být zastánci „třetí cesty“ skutečně spokojeni, neboť se k ní kromě Evropy hlásí i výkonná moc ve Spojených státech. K této politice se výslovně přihlásil americký prezident Bill Clinton ve své letošní zprávě o stavu unie („moji američtí spoluobčané, oznamuji vám, že jsme našli třetí cestu“) a jejím nejhlasitějším protagonistou je britský premiér, který si za svůj cíl klade vytvoření „soudržnější, šťastnější a bohatší lidské komunity“. Tony Blair dokonce vyhlašuje intelektuální a mocenské vítězství levice. Tvrdí, že levý střed (řadí do něj i evropské socialisty a sociální demokraty) má nyní navrch: „Je to politická agenda levého středu, která bude ovlivňovat a tvarovat život lidí.""Třetí cesta“ zůstává především nálepkou či heslem, které je obtížné naplnit i definovat. Přestože jde…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte