Domov•5. 10. 1998•5 minut
Neshodneme se ani v nejmenším
Ještě před koncem září splnil Václav Klaus svůj slib a představil stínovou vládu. Do čtrnácti ministerských křesel usednou všichni čtyři místopředsedové ODS, sedm poslanců, jeden senátor a dva exministři dopravy.
Ještě před koncem září splnil Václav Klaus svůj slib a představil stínovou vládu. Do čtrnácti ministerských křesel usednou všichni čtyři místopředsedové ODS, sedm poslanců, jeden senátor a dva exministři dopravy. „Jsou to naši exponenti, kteří budou stínovat jednotlivé ministry a budou jasně formulovat naše stanoviska k jednotlivým věcem,“ vysvětlil novinářům smysl alternativního kabinetu jeho premiér Václav Klaus. Tisková mluvčí lidovců Eva Rolečková vzápětí ODS obvinila z toho, že ve skutečnosti chce Miloši Zemanovi jen pomoci: „Je to skvadra chrličů, které mohou jen odvádět kritické vody od základů vlády sociální demokracie,“ tlumočila vzletnými slovy názor své strany že ODS, jejíž hlasy drží menšinovou vládu ČSSD, skutečnou opozicí být nemůže. Sami sociální demokraté se vznikem vládního dvojčete zatím příliš nevzrušují. „Je dobře pro každou vládu, když má za sebou určitou kontrolu a když jí někdo dýchá na záda,“ soudí vládní mluvčí Libor Rouček.„Život nám nezkomplikuje. Spíš naopak, zkvalitní naši práci.“
Diskutovat o reformě
K nejznámějším postavám stínového kabinetu patří předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý (finance), místopředsedové Ivan Langer (vnitro), Libuše Benešová (sociální věci) a Miroslav Beneš (místní rozvoj). Právě Beneš (42) se představil veřejnosti nejdříve: před týdnem přečetl referát na desátém Dni malých obcí. Na tiskové konferenci potom usedl vedle svého soupeře, ministra pro místní rozvoj Jaromíra Císaře.„Chci se pana ministra zastat,“ vzal si slovo Miroslav Beneš ve chvíli, kdy Císař nedokázal odpovědět na otázku, jak zajistit v každé vesnici po ránu čerstvé rohlíky. „On opravdu nemůže vyřešit problém zásobování potravinami.“ Podle Beneše to ale byla jen příležitostná výpomoc. Ostatně zatím sociálnědemokratického ministra kritizovat ani nemůže, protože nedal na stůl žádné konkrétní návrhy. Ministr ODS ale rozhodně nebude souhlasit, pokud by Císař podle svých slibů zkusil výrazně zpomalit růst nájemného nebo kdyby chtěl předpisovat výši činží podle sociálního postavení občanů.
Ostříleným politikem je i stínový ministr zdravotnictví Miroslav Macek (54). Se svým protějškem Ivanem Davidem se prý neshodne ani v nejmenším: „Sociální demokraté mají za to, že zdraví je jakýsi veřejný statek, který mají na starost státní úřady. Já ale tvrdím, že zdraví je můj statek a stát mi má jen dát možnost, abych se o něj mohl postarat sám.“ Macek proto požaduje, aby se z povinného pojištění nadále nehradilo „málem sto procent“ zdravotních služeb: „Musí být prostor pro komerční připojištění,“ vysvětluje svůj plán. „Nezodpovědný dacan, který všechny peníze propije, si možná zaplatí jen základní pojištění, ale pak bude mít nárok pouze na základní péči. A dobře mu tak.“ Stínový ministr proto sestaví uvnitř ODS odborný tým, který rozjede diskusi o reformě zdravotnictví. Něco podobného ostatně s dílčími úspěchy zkoušel před dvěma lety, tehdy v pozici tajemníka ministra Jana Stráského.
Mluvit, psát články
Klausův nový kabinet zaměstnal i několik dosud méně známých politiků: vedle poslankyň Evy Dundáčkové (spravedlnost), Miroslavy Němcové (kultura) a jejich kolegy Miloslava Kučery (zemědělství) do této kategorie patří i stínový ministr školství Jaroslav Zvěřina (55). Také on slibuje svému levicovému protějšku Eduardu Zemanovi nesmlouvavý boj. „Můj způsob myšlení se od ministrova liší,“ říká Zvěřina, kterého prý nejvíc mrzí, že vláda ČSSD chce omezit počet míst na středních a vysokých školách. „Na stole mám materiály Evropské unie, ve kterých se píše, že náš systém brání řadě lidí v přístupu ke vzdělání. Budu o tom mluvit, psát články,“ slibuje. Jaroslav Zvěřina se před lety dostal díky svému civilnímu povolání sexuologa do redakční rady erotického časopisu Nei Report. „No ano, cítím to jako jistý problém,“ přiznává. „Ale s těmi lidmi se už nevídám, jsem tam jenom napsaný.“ Sexuální výchovu přesto považuje za důležitou součást vzdělání. Není ji třeba zavádět jako zvláštní předmět, stačí prý dohlédnout, aby se dostala do osnov jiných předmětů. „Některé menšiny se sice k hodinám o sexualitě stavějí nepřátelsky, musí ale ustoupit,“ říká rezolutně Zvěřina. „Byl bych nerad, kdyby někdo mohl prosadit, že se jeho dítě ve škole o sexu nic nedozví. Rodiče jsou totiž ti poslední, kdo umí děti poučit.“
Zbývající stínoví ministři jsou lidé, kterým Klausovo jmenování dává novou šanci: vedle Petra Nečase (obrana), který před rokem odmítl skutečné ministerské křeslo, a bývalého ministra dopravy Martina Římana k nim patří i Vladimír Budinský (průmysl). „Jsem jediný ze stínového kabinetu, kdo není profesionální politik,“ upozorňuje Budinský (38). Pracuje jako šéf marketingu stavební firmy Metrostav, a pokud jde o novou politickou funkci, prý hlavně přemýšlí, co vlastně má stínový ministr dělat: „Rozhodně by neměl jen poštěkávat, ale měl by přicházet s alternativními programy.“ Jako kolega Macek proto sestaví pracovní tým, který vytipuje největší problémy našeho hospodářství, a ihned navrhne „koncepční řešení“. „Tak se vlastně připravím na práci ve skutečné vládě,“ říká Vladimír Budinský. „Hned na její první tiskové konferenci budu umět říct, co chci udělat.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].