Zdá se, že již napřesrok bude Írán schopen rozmístit své nové rakety středního doletu Šiháb 3. Tento časný termín umožní dodávky ruské technologie. Přes rok a půl se scházeli izraelští bezpečnostní důstojníci se svými ruskými protějšky a dělali - jak se tu říká - osmičky ve vzduchu, aby je přesvědčili o jediném: nedodávat Teheránu součástky pro výrobu moderního Šihábu, nepomáhat při rozvoji íránského raketového programu. Opakovaně jim vysvětlovali, že na labilním Blízkém východě, kde se nikdy neví, co přinese zítřek, ba ani příští hodina, je to pro Rusko podnikání příliš nebezpečné. V tomto obrovském regionu, byť téměř čistě muslimském, jsou pojmy jako solidarita, přátelství či spolupráce neznámé.Dialog na stejné téma vedli s Rusy i Američané a stejně jako Izraelci také oni Moskvě slíbili za neuskutečnění dodávek kompenzaci. Rusko dokonce dostalo možnost výběru oné náhrady. Jenže slibné diskuse vedly do vytracena, ruský souhlas k alternativním možnostem jako by nikdy nebyl vysloven a Šiháb 3 byl dokončen v termínu. Nedávno provedený íránský test této rakety dopadl na jedničku a udělal dojem na izraelské i americké odborníky.

Pro dobrého souseda

Způsob, jakým ruští experti jednali u kulatého stolu, osvětlí krátký příklad. Vedoucí raketového programu generál Nikolaj Kovaljov byl svými izraelskými kolegy považován za člověka seriózního a spolehlivého i za na slovo vzatého odborníka. Líbily se tu jeho způsoby jednání, jeho tichá anonymita. Ale brzy…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte