0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov18. 1. 19986 minut

Vzhůru na Bagdád

Podle přísně důvěrného interního dokumentu akciové společnosti Chemapol navštívil loni sedmého listopadu ředitele strategie této věhlasné firmy Milana Černého bulharský občan Ivan Licharski. Pracuje prý pro jistou tamní společnost zabývající se obchodem se zbraněmi, která má zájem o dodávky dvou souprav světoznámého radaru Tamara. Licharski přitom otevřeně sdělil, že konečným odběratelem by nebylo Bulharsko, ale nejmenovaná „třetí země“.

Zdaleka nejen tento dokument potvrzuje podezření publikované týden po Bulharově návštěvě v listu Washington Times: kdosi z České republiky se pokouší přes Bulharsko a Turecko vyvézt tamary do Iráku. Kontakty s Omnipolem, dceřinou společností Chemapolu, potvrzuje poradce tureckého ministra obrany Ismeta Sezgina.

Licharski říká ano

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Náměstek Černý nedávno z Chemapolu odešel a k věci se odmítá vyjadřovat. Licharski však na schůzce v kavárně Slavia redaktorům Respektu věrohodnost dokumentu potvrdil. S Černým prý o obchodu jednal, šlo prý ale o „pouhou sondáž“ možné budoucí spolupráce. Licharski rovněž připustil, že Bulharsko by na zaplacení tamar nemělo a prodalo by je dál. Kam, to odmítl prozradit. Do Iráku? „No comment.“ Pak se rozčílil, že není u výslechu tajné služby, a odešel.

Tím příběh zdaleka nekončí. Jistý vysoce postavený muž z Chemapolu se domnívá, že nečekaný prodej pardubické firmy HTT, vyrábějící radar Tamara, boskovickému podnikateli Miroslavu Orlovi je součástí obchodní strategie firmy…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc