Čeští zákonodárci se již dva měsíce radí, zda odsoudit porušování lidských práv v Číně a Tibetu, nebo být radši zticha. Dolní komora se koncem prosince rozhodla pro druhou variantu, úkol hájit nedělitelnost svobody si vzal však za svůj Senát. Šéf jeho zahraniční výboru Michael Žantovský připravil už loni deklaraci vyzývající čínskou vládu, aby propustila všechny své politické vězně a dodržovala lidská práva. Žantovského výbor pak senátorům jednomyslně doporučil, aby výzvu projednali na nejbližší, lednové schůzi. Pátého ledna ovšem navštívil horní komoru čínský velvyslanec Yan Peng a ostře protestoval proti údajnému „vměšování do vnitřních záležitostí Číny“. O den později odsunul organizační výbor Senátu projednání „protičínské“ deklarace z programu.

Programový zásah udělal organizační výbor na návrh zástupce lidovců Jiřího Šenkýře. „Dostal jsem strach, aby senátoři nehlasovali o tak důležitém materiálu, aniž by ho předtím důkladně prostudovali,“ vysvětluje svou aktivitu Šenkýř. Proto navrhl, aby deklaraci projednali kromě zahraničního i další výbory - hospodářský, petiční a zdravotnický. Širší diskuse o materiálu je podle Šenkýře běžnou praxí, a bylo by tedy spíše výjimkou, kdyby obhajobu čínských politických vězňů nechali senátoři na jediném z nich. Výbory se rezolucí budou zabývat tak, že na schůze přijde její předkladatel Václav Benda a pohovoří se členy o lidové Číně.

Nech to být (vlastně uzrát)

Kromě sedmičlenného klubu ODA, který je…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2098

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte