Po týdenní prohlídce Castrovy Kuby se předminulou neděli vrátila do Čech tříčlenná delegace zdejších komunistů. Po Číně a Vietnamu je „ostrov svobody“ třetí zemí, v níž česká extrémní levice sbírala podněty pro svůj boj s marasmem svobodné společnosti. „Hledáme alternativy, a tou alternativou je socialismus. A Kuba hlasovala pro socialismus, k čemuž jí chci upřímně poblahopřát,“ prohlásil po nedávných kubánských volbách předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Právě on byl jedním ze tří vyvolenců, kterým dala strana důvěru, aby „kubánskou alternativu“ prozkoumali na vlastní oči. Předsedu doprovázel ještě jeho zástupce Zdeněk Klanica a role tlumočníka připadla člověku z nejpovolanějších - bývalému komunistickému velvyslanci v Havaně Vladimíru Pavlíčkovi.

Letenky zaplatili čeští straníci, další útraty šly prý na konto kubánských soudruhů. Ti také dali návštěvě k dispozici auto a pokoj ve stranické ubytovně. „V ní byla i jídelna, kde jsme jedli, a jídla jsme měli dost,“ vyvrací Klanica s úsměvem zprávy hovořící o Kubě jako o zemi hladu. „Zásobování země je ovšem velice obtížné,“ říká místopředseda. „Blokáda USA je tvrdá a Kuba musí potraviny vyvážet, aby mohla dovézt ropu a léky. Když se ale projdu po Praze, vidím spoustu žebráků, tam jsem neviděl žádného.“ Trojice při svém zkoumání objevila, že na ostrově svobody není všechno bez chybičky. „Například je tam do očí bijící prostituce,“ vzpomíná na jeden ze svých silných zážitků Zdeněk Klanica. "Třeba nakupujete a najednou…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2225

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte