Kontrolní otázka: Která země je s to vypustit vlastní raketu, ale v posledních třech letech nebyla schopna zabránit tomu, aby snad až dvanáctina její populace zemřela hlady? Odpověď je snadná: Severní Korea alias Korejská lidově demokratická republika (KLDR). Zajímavé, většina médií se soustřeďuje pouze na severokorejské rakety a hladomor. Jako by Kimova KLDR byla jen jednou v řadě hrozeb - počínaje Saddámovým Irákem a konče Castrovou Kubou. Přitom táž média i 50 let po druhé světové válce rozlišují mezi fašismem a nacismem. Vědí proč. Nacismus coby rasová teorie naroubovaná na fašismus byl nebezpečnější pro občany Německa i svět. Jenže jen málo se zdůrazňuje, že také severokorejská ideologie čučche coby absolutní autarkie naroubovaná na stalinismus je nebezpečnější pro Severokorejce i svět než různí řadoví diktátoři, autokrati a kleptokrati. Je užitečné si to připomenout při 50. výročí komunistického režimu v Severní Koreji. A ještě užitečnější je připomenout si to v okamžiku, kdy televizní záběry ukazují jen bizarní, byzantinskou stránku celé věci.

Co nevyšlo teď, může vyjít příště

Týden před 50. výročím vypustila KLDR nejméně dvoustupňovou raketu, jejíž zbytky dopadly za Japonsko. Pchjongjang tvrdí, že tento nosič měl dopravit na oběžnou dráhu vědeckou družici. Západ odporuje, že šlo o novou bojovou zbraň. Je to úplně fuk. Země, která je schopná vyvinout vesmírný raketový nosič, má technologicky na to, aby odpálila mezikontinentální střelu, a…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte