Ministr vnitra, člověk v této zemi odpovědný za veřejný pořádek a dodržování zákonů, byl členem zločinecké organizace a vstoupil do ní právě v období, kdy ročně vraždila stovky lidí a desítky tisíc zavírala do koncentračních táborů. To není skandální odhalení, ale všem dobře známý a obecně přehlížený fakt - není přece tajemstvím, že Václav Grulich byl skutečně v letech 1953–1969 členem KSČ. Nad tím se už nikdo nerozčiluje. Členství v KSČ jistě není doporučením, říkají mnozí, není ale možné jen kvůli tomu odmítat schopné lidi. Vždyť ve straně byly miliony Čechů a žádná polistopadová vláda se dosud bez bývalých komunistů neobešla.Přesto sotva někdo může popřít, že jmenování Grulicha a ještě více jeho náměstkyně Yvonne Streckové (členkou KSČ byla v letech 1952–1989) tichou dohodu o toleranci bývalých komunistů buď přestoupilo, nebo rovnou zrušilo. Staré straníky už není třeba omlouvat nebo chránit, naopak se sebevědomě vracejí na místa elit. Pro veřejný život a nepsané společenské normy to znamená důležitou změnu.

Co všechno vodnes čas

Ve většině zemí, kde nepoznali na vlastní kůži komunismus, by byl životopis Yvonne Streckové dobrým doporučením na nejvyšší posty. Je soupisem řady předních funkcí v hospodářství a ve školství, v letech 1970–1990 dokonce řídila tzv. státní výzkumné úkoly. U nás takový životopis ale znamená něco jiného. Zastávat důležité pozice za komunistů nemohl každý. Jenom ten se nemusel bát o kariéru, kdo v padesátých letech…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte