Kde se nehledají skutečné problémy, musí se vymyslet a vyrobit nějaké pseudoproblémy, protože se nakonec ukáže, že přece jen to trochu problémy jsou. V dokumentu Zblízka, který vysílala minulý týden ČT 2 (rež. Radim Špaček) člověk zaslechl tolik pozoruhodných úvah od renomovaných tvůrců, že musel získat dojem, že kardinální otázkou doby je, zda má kdosi právo nepřijít si pro nějakou cenu, když přece všichni ostatní si pro ni rádi přijdou, i když žádnou zrovna nedostanou.

Dokument měl v podtitulu název Cena bez ceny a z velké části se věnoval určitě skandálnímu případu dvou ceremoniálních disidentů, tedy odpadlíků, jednoho skutečného, Ivy Bittové, a druhého jen tak polovičního a nerozhodnutého, režiséra Petra Zelenky. Oba, jak známo z dlouhých rozborů a ohlasů v tisku, si troufli nezúčastnit se svátku všech muzikantů, respektive filmařů, které se pro ně každý rok v Lucerně pořádají; jednou se jmenují Gramy a jindy Český lev. Bittová a Zelenka měli sice každý trochu jiné důvody, u Bittové to byl zdravý instinkt, u Zelenky zdravá úvaha, ale to je de facto jedno, protože - jak televizní divák viděl - dovolovat si to neměli. „Pýcha předchází pád,“ prohlásil Michael Kocáb, což v případě Ivy Bittové zní skutečně paradoxně, a pak, ovlivněn parlamentní zkušeností, použil zarážející přirovnání: „Je to, jako kdyby poslanci nerespektovali usnesení sněmovny.“ A koryfej z jiné branže, Jan Svěrák, míní toto: „Uráží to všechny lidi, kteří se toho účastní,“ a pak dodal něco…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte