Když prezident Havel minulou středu sám rozhodl o novém guvernérovi České národní banky, pak to také mohlo být naposledy, co hlava státu podobné právo měla. V obou hlavních stranách se už totiž rozjíždějí přípravy na právnickou událost tohoto roku - změnu ústavy - a například právě tuto prezidentovu neomezenou pravomoc při výběru šéfů České národní banky kritizují představitelé sociálních demokratů i ODS. Obě strany, které drží bezpečnou ústavní většinu ve sněmovně i v Senátu, si poprvé po pěti letech od vzniku ústavy hodlají posvítit na základní principy státu. A už dnes je jisté, že se jejich delegáti budou bavit především o postavení prezidenta a o volebním zákonu. „Jiné téma není na pořadu dne,“ říká vlivný člen ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS).

Všechno je otevřené

Oficiálně se zatím neví nic: ani kdy společná komise vznikne, ani co se v ní bude konkrétně probírat. V ČSSD už však o ni má zájem trojhvězdí právnicky vzdělaných politiků - vicepremiér Pavel Rychetský, místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková a poslanec Zdeněk Jičínský, veterán ústavního práva. Za ODS se hlásí místopředseda sněmovny Ivan Langer a poslanec Benda.Co můžeme v takové sestavě čekat? Tak například nikdo z těchto lidí nikdy nebyl vášnivým propagátorem většinového volebního systému. (To znamená volit do sněmovny v jednomandátových obvodech, a to buď dvoukolově - jako je tomu dnes u voleb do Senátu -, nebo jednokolově, jak se volí ve Velké Británii a jak…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte