Ještě jednou a pěkně od začátku - tak by se dal shrnout půlroční vliv ministra Petra Moose na reformu české železnice. Minulý týden vláda schválila jeho koncept dopravní politiky. Kdo v ní hledal nápovědu, jak by měla v budoucnosti vypadat naše železná dráha, našel jediný vzkaz: stejně jako v Evropské unii. Vlaky jezdit budou, ovšem bude to drahé.

Od Římana k Duškovi

S prvními ucelenými návrhy reforem přišel v roce 1994 nový ředitel železnice Emanuel Šíp. Odboráři však pod hrozbou stávky vládu donutili, aby jej odvolala a „likvidační“ reformu zastavila. Když odešel, chopilo se opratí na dráze ministerstvo. Ministr Martin Říman razil heslo „moderní člověk jezdí autem, železnice nemá budoucnost“. Podle toho také vloni vypadal jeho návrh nutných změn: privatizovat či zrušit všechny regionální tratě (celou třetinu sítě), osobní dopravu nechat státu pouze na hlavních tazích. S příchodem Moose se mnohé změnilo. Vstřícný profesor odvrhl nechuť k železničním odborářům a začal s nimi jednat. Slíbil jim revizi privatizačního plánu a koncept dopravní politiky. Hlavní Moosova změna ale přišla koncem května po ministrově návratu ze schůze dopraváků Evropské komise, kde se dozvěděl o novém západoevropském trendu: upřednostňovat osobní železniční dopravu před automobilovou, a ne naopak. Moos tedy Římanovy plány na rozprodej třetiny tratí definitivně odmítl a kromě dopravní koncepce předložil do vlády i nový návrh, jak privatizovat. Nejde o žádný seznam tratí,…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte