Výsledek auditu firmy Deloitte & Touche je jen slabým odvarem lednových slibů ODS. Tehdy se vedle kontroly účetnictví mluvilo i o prověrce soukromých kont hlavních funkcionářů strany a jejich daňových přiznáních. Smlouva nakonec přidržela kontrolu jen na povrchu, ale i tak jsme se dověděli, že se na kontech ODS záhadně objevilo kolem padesáti milionů korun. Více než polovinu z těchto peněz půjčili ODS její dva věrní straníci, Ludvík Otto a Jaromír Piskoř, muži, kteří jinak miliony neoplývají ani náhodou. Takže i když audit žádné černé zahraniční konto neobjevil, prozrazuje nám zpráva, že skrze štědré dárce a kované členy se peníze z černého konta mohly do ODS dostat bez větších potíží.

Zaplatil jsem za stranu

Tak třeba firma P. F, společnost s ručením omezeným, půjčila straně v dubnu 1996 dvacet milionů korun na velmi výhodný - pětiprocentní - úrok (běžná sazba tehdy činila zhruba patnáct procent). Firmu vlastní člen ODS Jaromír Piskoř a jeho žena Pavla Foglová. Společnost se zabývá reklamní činností a vydavatelstvím, ale nikdy nic nevydala. Oba majitelé mají samozřejmě hluboko do kapsy, takže miliony do stranické kasy nepůjčili sami: oni celou transakci jen zprostředkovali. Kdo byl skutečný velkorysý věřitel, pan Piskoř říci nemůže. Disponuje však jistými velmi primitivními účetními doklady, že strana peníze vrátila. Skutečné doklady ovšem v účetnictví ODS není možné najít. Pravidelně půjčoval ODS peníze Ludvík Otto, muž, který dělal v…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte