Má se člověk starat sám o sebe a až při svém selhání dostat pomoc od státu, nebo má žít v podmínkách „zaopatřovacího státu“ od kolébky až do hrobu? Má si sám šetřit na důchod, nebo se spolehnout na to, že mu ho zaplatí ze svých daní generace jeho potomků? Má platit za zdravotní péči, má ji mít naopak úplně zdarma, nebo si má připlácet jen na konkrétní zákroky? To vše jsou žhavé problémy sociálního státu. Právě sociální stát, jeho limity a návrhy na jeho reformu hýbou současnou Evropou a určují jedno z hlavních volebních témat. Neměly by se mu vyhnout ani nadcházející české volby. Už proto, že české problémy se v tomto ohledu podobají obecným problémům evropským: nepříznivá demografická struktura společnosti, stárnutí populace, důchodový systém na bázi dojíždějícího „letadla“, bludný kruh financování zdravotní péče… Jaké řešení či jaké inspirace se nabízejí? Podívejme se na základní typologii sociálního státu v západní Evropě, na model britský, německý a skandinávský, přesněji na to, v jakých podmínkách tyto modely fungují, jak se vyvíjejí a jaké plusy a minusy nabízejí.

VELKÁ BRITÁNIE:

DOMY PRO HRDINY

V době hrůz zákopových bojů první světové války britský premiér Lloyd George pronesl známou větu, v níž slíbil, že po válce budou postaveny „domy hodné hrdinů“ pro ty, hlavně dělníky, kteří utrpěli zranění. Lloyd George si představoval velkou kampaň na výstavbu, ale mnozí jeho slova chápali tak, že na ty, kteří protrpěli válku, bude čekat…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte