Ing. IVAN PILIP (34) absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po volbách v červnu 1992 se stal prvním náměstkem ministra školství, od jara 1994 byl ve stejném úřadu ministrem. Při loňské rekonstrukci vlády převzal jedno z nejtěžších ministerstev, finance, které spravuje i ve vládě Josefa Tošovského. Koncem roku 1993 byl zvolen předsedou Křesťanskodemokratické strany, na podzim 1995 dohodl sloučení strany s Občanskou demokratickou stranou, v níž se stal místopředsedou. V roce 1996 byl ve východních Čechách zvolen do Poslanecké sněmovny. V prosinci 1997 vyzval V. Klause, aby odstoupil kvůli finančnímu skandálu ODS. V lednu 1998 se stal jedním ze zakladatelů Unie svobody, která přednedávnem zveřejnila svůj program.

Čtenáře programu Unie svobody zaujme několik věcí. Tak především chcete snižovat přebujelé státní výdaje, ale vůbec neříkáte, které konkrétní výdaje hodláte škrtat.

Každý stranický program je výsledkem kompromisu, na němž se musí shodnout víc lidí. Taky náš hospodářský program není dílem jednoho člověka, každý musel trochu ustoupit, aby text odrážel širší názory Unie.

Chcete naznačit, že v Unii převládla politická dohoda o tom, že raději nebudete říkat, kde šetřit?

Já se k tomu dostanu. Problémem většiny politických stran jsou neurčitá tvrzení o potřebě snižovat vládní výdaje. Přitom se maximálně tu a tam prohodí, že je strašně moc úředníků. Tak to ale není (například ve školství činí…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte