Londýnská schůzka, jíž se počátkem minulého týdne zúčastnili Benjamin (Bibi) Netanjahu a Jásir Arafát za zprostředkování Tonyho Blaira a Madeleine Albrightové, nepřekonala hluboké rozpory mezi izraelskými a palestinskými stanovisky a nesblížila jejich nositele. Bibi s Arafátem se osobně vůbec nesetkali. Proto lze výsledek shrnout v jediné větě: v Londýně se kromě maratonských rozhovorů stalo málo, ale bylo to důležité. Začněme od toho, co schůzce předcházelo.

Dva Britové v Izraeli

V půli března přijel do Izraele britský ministr zahraničních věcí Robin Cook, ale brzy se projevil jako arogantní člověk a neobratný diplomat. Jeho urážlivé omyly, nezahrnuté v předem pečlivě připraveném protokolu, vyvolaly obrovský úžas. Návštěva vyvrcholila tím, že premiér Netanjahu odmítl setkání s Cookem a odvolal pozvání britského hosta na slavnostní večeři, pořádanou na jeho počest. Dost neobvyklé v análech diplomacie. Je známo mnohé o Cookových četných domácích konfliktech, například s princeznou Dianou, ví se, že ho královna Alžběta nemá v lásce, ale ví se také, že Tony Blair je jeho ochráncem a blízkým přítelem. A právě Tony Blair dorazil do Izraele měsíc po Cookovi.Blair však nepřijel jen jako britský premiér, ale také jako představitel Evropské unie, jejímž předsedou bude až do konce června. A činnost EU je tady kamenem úrazu: izraelský postoj k ní je nedůvěřivý, plný podezření. EU - a zejména pak Francie - se léta snaží vytlačit Spojené státy z tohoto…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte