Od pádu železné opony Češi svět svými schopnostmi příliš neoslnili, v jednom oboru jsou ale podle odborníků považováni za extratřídu. Zdejší chovatelé exotických zvířat se stali pověstnými svými výpravami do tropů, kde sbírají doslova vše, co se hýbe a co lze nacpat do batohu. Ke svým zátahům měli navíc léta nepřímé požehnání od státu, který se díky neexistujícím zákonům dostal na první místo v evropském žebříčku zemí obchodujících s ohroženými zvířaty. Od loňského roku jsou sice omezující zákony na světě, zvířata však do Čech proudí dál. A i když jsou díky přísnějším kontrolám na hranicích objevena, dobitá útrapami cesty a polomrtvá hrůzou, z českého ráje už pro ně není úniku.

Exotika v paneláku

V kuchyni jednopokojového panelákového bytu na malém sídlišti ve Veselí nad Lužnicí vládne „organizovaný nepořádek“. Na stěně naproti zašlé kuchyňské lince jsou tři police s terárii a řadou sklenic od dětských přesnídávek. V teráriích se pod silnými žárovkami vyhřívají drobní hadi korálovky, na dně skleněných nádob bezmocně sedí mlá_ata sklípkanů. Okno zčásti zakrývá dvoumetrový banánovník, pod ním stojí dvě prázdné vitríny, z nichž každá zabírá tak metr krychlový. Právě ony se podle původních předpokladů měly na příštích zhruba dvacet let stát domovem pro dvě malé opičky tamaríny z ekvádorské džungle. „Přípomínaly by mi moji lásku, tropy,“ říká bezelstně majitel bytu, dlouholetý broučkař a terarista Jaroslav Secký a na vysvětlenou, proč zvolil tak…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2192

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte