Naše ke konci se chýlící století si již vysloužilo a nepochybně ještě vyslouží řadu přívlastků: od věku nejzhoubnějších válek a zabíjení po věk technologického a civilizačního pokroku. Najdou se jistě i tací, kteří nebudou váhat nazvat dvacáté století érou automobilismu.Stamiliony lidí dnes vlastní automobil a většina z nich ke svému vozu chová i vysloveně citový vztah. Auto pro ně není jenom praktická záležitost, ale také symbol osobní svobody, jakým byl kdysi kůň. Vlastnit tohoto „koně“ a jezdit si, kam se mi zlíbí, se stalo jednou ze základních charakteristik moderního životního stylu.A protože moderní či svobodný chce být skoro každý, mohlo by se zdát, že líbánky lidstva s automobily budou bez problémů pokračovat. Pravý opak je však pravdou. Auto sice lidem usnadnilo život a pomohlo jim dobývat svět, ale zároveň s ním byl vypuštěn z láhve džin, který - nebude-li zkrocen - hrozí destrukcí civilizace.Nad budoucností automobilismu se v poslední době zamýšlí stále více vědců od ekonomů po ekology, ale také politiků, veřejně činných občanů i publicistů. Loni v prosinci se například problému tematicky věnoval jeden z nejserióznějších světových týdeníků - The Economist. Varovná čísla a prognózy jsou známé už delší dobu, současná globální debata se z nich snaží hledat „tržně přijatelná“ východiska. Proto je načase, aby se s ní začalo i v České republice. I zde se totiž čtyřkolový přítel člověka vymkl kontrole a tíží jako balvan.

Dálnice pro chudé

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte