Až začnou sociální demokraté přetínat svazky mezi ekonomickými mafiemi a politikou, nabízí se jim ideální příležitost, kde začít vyšetřování. Z investičního fondu Consus - s nímž mají přední funkcionáři ČSSD osobní zkušenost, protože svého času seděli v jeho statutárních orgánech - se ztratily akcie v účetní hodnotě 401 milionů korun. Šéfem fondu je sociální demokrat Vratislav Šlajer, osobní přítel Miloše Zemana a někdejší mecenáš strany.

Za dědečky, za babičky

Příběh fondu Consus (základní jmění 522 milionů korun) by skoro nestál za pozornost, kdyby zpočátku neměl ambice ukázat, jak vypadá kolektivní investování, když ho řídí sociální demokraté. Vratislav Šlajer založil fond v roce 1991 a členem dozorčí rady byl krátký čas dokonce i sám Miloš Zeman, který jinak kuponovou privatizaci označoval za podvod století. „Domníval jsem se, že by bylo zajímavé kontrolovat, jak si fondy vedou. Ale už v červnu 1992, tedy po třech měsících, jsem vystoupil,“ vyjádřil se k tomu později. V roce 1994 zasedl do představenstva Petr Miller, někdejší ministr práce a na krátký čas prominentní člen ČSSD. V témže roce ho vystřídal Ivo Svoboda, který má být ministrem financí v očekávané vládě ČSSD, a do dozorčí rady se dostala jeho asistentka Barbora Snopková. V obchodním rejstříku byli takto chybně vedeni až do loňského listopadu, rezignovali ovšem už 30. července 1994. Důvod? „Je to jednoduché - nemohl jsem se tam dostat k účtům. Víc k tomu není co říci,“ shrnuje své…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte