Minulé pondělí prozradil ministr financí Ivan Pilip svým kolegům ve vládě dlouho očekávaná jména - totiž těch, kdo by měli stanout v čele nově zřízené kapitálové „policie“, Komise pro cenné papíry. Pilip nabídl zatím tři z pěti komisařů, ale reakce byla tak ostrá, že byl bod stažen z programu a má se o něm znovu jednat tento týden. Proč? Vládě se nelíbila nominace bývalého ministra pro privatizaci a nynějšího šéfa pražské burzy Tomáše Ježka na předsedu komise - zazněly hlasy, že je to chaotický organizátor. „Někteří ministři měli k tomu jménu výhrady vzhledem k dosavadní práci pana Ježka,“ připouští mluvčí vlády Vladimír Mlynář. Stále tedy není jasné, kdo všemocný úřad pro dohled nad burziány od 1. dubna povede.

Slíbili mu předsedu

S budovou i s řadovým personálem (150–170 lidí) je to jednodušší: komise prostě převezme po dnešním ministerském Úřadu pro cenné papíry jeho sídlo v pražské Washingtonově ulici i část zaměstnanců. Pět komisařů však Pilipovi lidé vytipovávají už několik měsíců - jde totiž o hodně. Komise může se svými nebývalými pravomocemi, převzatými podle amerického vzoru, makléře prakticky zničit. Přezkoumává všechny licence pro obchodování s cennými papíry a může je odebírat, smí „obstavit“ akcie v podezřelých obchodech a udělovat až stomilionovou pokutu, tedy desetkrát větší, než dnes rozdává Úřad pro cenné papíry. Komu chce Pilip takové pravomoci svěřit? Do konkurzu se přihlásilo jedenapadesát lidí, do užšího výběru prošlo…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte