Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Češi našli Boha

Po vítězství hokejistů v Naganu zaplavila zemi vlna hrdosti, deprese z politiky zmizela, lépe řečeno politika a realita byly vytlačeny někam do kouta. „Hašek na Hrad“ a „Hašek je Bůh“ - skandovalo se v Praze i v jiných městech.

Vypadá to tedy s námi najednou mnohem lépe. Nejenže jsme nalezli sebe samé, svoji identitu, ale dokonce po letech ateismu už zase máme ztraceného Boha.

Vědí o nás miliardy

Naganské vítězství bylo u nás napříč generacemi přijato za vlastní a posílilo národní sebevědomí. „Díky vám,“ řekl hokejistům prezident Havel, „teď vědí miliardy lidí na celém světě, co je Česká republika.“ Na jeho slovech je vidět, jak bez problémů jsme vzali výkon dvaceti „našich“ hokejistů za svůj, jak přirozeně se hřejeme v odlesku jejich zlaté medaile. Nabízí se však otázka, jak hluboká je česká národní identifikace, co všechno jsme ochotni vnímat jako to naše. Další otázkou je, zda ony miliardy lidí na celém světě opravdu vědí, co je Česká republika.

Svoji představu o ní jistě mají alespoň někteří. Například britský poslanec Evropského parlamentu Graham Watson, který minulý týden požádal Evropskou komisi, aby upozornila Českou republiku, že nemůže vstoupit do Evropské unie, dokud v ní panuje současná „obzvlášť surová diskriminace“ občanů romské národnosti.

Hokejová sláva na chvíli vytlačila z českých zemí nejen depresi z politiky, ale i volání „Smrt za smrt!“, které se ozývalo v sobotu na pohřbu zavražděné Heleny Bihariové v kostele…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte