Napětí na východě Afriky se v poslední době opět zvětšilo. V centru pozornosti se ocitl Súdán. Chartúmský režim, který Eritrea a Etiopie obviňují ze šíření militantního islámu, obě země nařkl, že jsou nástrojem amerického úsilí destabilizovat Súdán. Někteří pozorovatelé tvrdí, že bez vnějšího zásahu hrozí další kolo krveprolévání a hladomorů.

Azyl pro teroristy

Náznaky čehosi ponurého bylo možné pozorovat již počátkem devadesátých let. Tehdy vlády Egypta, Etiopie, Eritreje a Ugandy obvinily súdánský fundamentalistický režim z podpory militantních živlů v oblasti. Podle současných amerických a egyptských zpravodajských informací se po celém Súdánu nalézá 10 až 13 táborů, v nichž se cvičí teroristé z celého světa. Súdánská vláda toto tvrzení odmítá. Nemůže ale popřít, že poskytuje militantním muslimům azyl. Učebnicovým příkladem je saúdský miliardář Usama Ibn Laden, který je považován za jeden z hlavních finančních zdrojů světového terorismu s islámským pozadím.

Na oplátku okolní státy umožňují relativně svobodné působení súdánských opozičních skupin sdružených v Národní demokratické alianci na svém území. Loni v prosinci tato guerilla vyhlásila fundamentalistům prezidenta Bašíra válku. O měsíc později začaly první bitvy. V hlavním sídle rebelů Káhiře tvrdí jejich mluvčí Farúk Abú Ísá, že jeho organizace jasně usiluje o svržení vlády. Uvádí, že režim prezidenta Omara Bašíra a předsedy parlamentu Hasana Turábího je považován za nepřijatelný…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte