Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Unavená karma

Dva roky uplynuly a v rukou lze opět držet Deník Igora Chauna, který je i nyní, v druhém díle, opatřen podtitulem Smrt režiséra. Tentokrát se čtenář probíjí autorovými léty 1993–95, takže se na konci pomalu dostává k okamžiku zveřejnění dílu prvního (období 1989–1994), podobaje se tak Achillovi, jenž věčně dobíhá želvu, která nad ním měla při startu nějaký metr náskok. V polovině druhého dílu nalézá Chaun pro svůj text nakladatele (ERM Romana Mikysky - druhý díl však už vyjde ve Votobii) a tato skutečnost pak doprovází celý zbytek textu. Tehdy je jasné, že kniha z toho bude, čili deník bude zveřejněn a naplní se tak i jeho účel. V pravděpodobném případě, že Chaun píše dál, stane se předloni vydaný deník - tedy hlavně jeho přijetí - dalším velkým, možná ústředním tématem. A tak to může jít donekonečna. Vždyť Chaunův druh zápisů nezná žádné omezení, funguje jako ždímačka, jako centrifuga, jež do sebe vtahuje cokoli, co se nějakým způsobem přiblíží k jeho osobě, co se objeví na jeho horizontu.

Stará čísla

Ty dva roky čekání na dalšího Chauna mohly vzbudit různá očekávání: nejhororovější byla představa, že Chaun ve svém mystickém směřování už dospěl do vytouženého stadia pražského Buddhy, což by možná bylo dobré pro autora, čtenářská atraktivita by však velmi poklesla. Konzumentsky uklidněni však pisatele nacházíme prakticky ve stejně neklidném, dokonce by se dalo říci neutěšeném stavu, v němž jsme ho zanechali v polovině roku 1993. Kocovina, z níž…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.