Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Český zdravotnický zázrak

Slovo „kompatibilita“ se donedávna užívalo jen v počítačové hantýrce. Od té doby, kdy se začalo psát o vstupu do Evropské unie, se ale začalo vyskytovat i v novinových úvodnících. Podle Websterova encyklopedického sborníku je kompatibilita „schopnost žít ve vzájemné harmonii“ nebo „schopnost existovat dohromady s něčím jiným“. V technice stejné slovo znamená slučitelnost a možnost záměny. Například kompatibilita evropských železničních systémů je narušena v Čierné nad Tisou, protože tam začíná širokorozchodná železnice. Nejrozšířenějším počítačem v Americe byl McIntosh, který nebyl dlouho kompatibilní s osobním počítačem firmy IBM. Komunikace mezi nekompatibilními systémy je možná, avšak zpravidla drahá, protože potřebuje nějakou spojku. V Čierné to je překladiště, u počítačů program, který umí převádět data z jednoho systému do druhého.

Podmínkou spojené Evropy je kompatibilita nejrůznějších společenských systémů. Těžko může třeba jedna země mít úplně odlišné právní nebo technické normy. Platí to i pro sociální systémy včetně zdravotnictví. Dalo by se namítnout, že Maastrichtská dohoda o zdravotnictví nic neříká. Přesto i zde může být nekompatibilita na překážku. Kdyby se zdravotnictví některé země například neumělo „po evropsku“ vypořádat s nějakou nakažlivou chorobou, ostatní členové by spustili mnoho ochranářských opatření.

Rok od roku lepší

Jak se může měřit kompatibilita zdravotnických soustav? O jejich úrovni výmluvně vypovídá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.