Většina ideologů kapitalismu, počínaje Adamem Smithem a konče F. A. Hayekem či Michaelem Nowakem, vždy zdůrazňovala, že kapitalismus, respektive tržní systém, nemůže fungovat bez jasných a transparentních pravidel, která platí pro všechny. Jinými slovy: musí nejen platit jasná pravidla hry, ale musí být i reálně vymahatelná. Zatímco systém tržní ekonomiky dnes opravdu obepíná téměř celou zeměkouli, jasná pravidla pro všechny přestávají bohužel v mnoha ohledech platit. Týká se to především na straně jedné tzv. proexportní politiky, na straně druhé tzv. podnětů pro investory. U nás se o nich v poslední době diskutovalo především v souvislosti se zájmem počítačového gigantu Intel postavit u Pardubic či Plzně supermoderní továrnu na výrobu mikroprocesorů.

Nerovná soutěž

Zatímco v případě proexportní politiky vybírají státní či polostátní orgány jednotlivé subjekty, které dostanou státní podporu, v případě investičních podnětů dostávají zahraniční investoři, kteří přicházejí do země, nějakou formu podnikatelských úlev. Někdy vláda poskytne zdarma pozemky, zaplatí rekvalifikaci budoucích zaměstnanců, vybuduje nutnou infrastrukturu (silnice, telefony, kanalizace, vodovody, elektřina) nebo investorovi přímo poskytne např. daňové či celní prázdniny. Jednotlivé země a státy se pak v poskytování těchto pobídek doslova přebíjejí. Potíž je ale samozřejmě v tom, že podobné podněty znamenají nerovné podmínky: poškozeny jsou jak domácí podniky, tak ostatní…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte