Páteční schůzka Mečiar - Klaus začala překvapivě. Těsně poté, co český premiér vystoupil před piešťanským hotelem Thermia z pancéřovaného BMW slovenské vlády, ho přítomná skupina důchodců zahrnula potleskem snad ještě větším, než jakým těsně předtím přivítali svůj skutečný idol - Mečiara. Některé přítomné překvapil i samotný závěr česko-slovenského summitu, kdy na konci společné tiskovky Václav Klaus veřejně pokáral redaktora Novy za přílišnou snahu dobrat se k odpovědi - šlo přitom o dotaz, zda se mluvilo i o pokračujících Mečiarových útocích na český tisk. Jak se později ukázalo, obě zmíněné příhody byly tím nejzajímavějším, co Piešťany nabídly.

Ta první potvrdila, že českého premiéra mají na Slovensku v lásce nejen marginální skupinky zastánců volného trhu, ale i fašistoidní vrstva těch, kteří považují domácí demokraty za extremisty, domácí Maďary za iredentisty a celý západní svět za protislovenskou kliku. Půvabná příhoda s Novou zase ukázala, že Klausův pohled na česká média se od Mečiarova (slovenský premiér se před časem dostal podle newyorského Výboru na ochranu novinářů mezi deset největších nepřátel tisku na světě) zase až tak neliší.

Komerční banka nad zlato

Samotné rokování slovenského a českého premiéra v Piešťanech nepřineslo žádný reálný výsledek. O majetkových otázkách se obě delegace nedohodly, deklarovaná vzájemná podpora při vstupu do integračních seskupení je při dnešní pozici Slovenska zjevně prázdné gesto. Jediným …

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte