Ani v živém výtvarném dění hlavního města nemůžeme výstavu Barevný svět hub v Národním muzeu považovat za okrajovou, byť se zaměřuje především na popisné kresby z atlasů. Prostorové ani finanční podmínky bohužel neumožnily konfrontovat vědeckou kresbu s tématem houby ve volném umění, které je jistě nezanedbatelné (připomeňme jen holandské mistry zátiší, lesní interiér v malbě romantismu, houby v symbolismu, surrealismu a koneckonců třeba i v díle Milana Knížáka). Autoru instalace Janu Holcovi se nicméně podařilo sestavit expozici, která vypovídá nejen o houbách, ale - možná bezděčně - i o volném umění.

Na výstavě se setkáme s obrazy hub od 16. století po současnost. Jejich neměnným účelem je přesné zobrazení typických znaků, které mohou být téměř nepostřehnutelné. Někdy jde jen o ojínění, lesk či matnost klobouku, o růžový nádech nebo pár černých teček. Podmínkou zdaru je přesnost postřehu, trpělivost a pečlivá práce s detailem. Paradoxně se v tomto ohledu jeví úspěch slovenského malíře Aurela Dermeka, který je považován za nejlepšího malíře hřibů na světě. Vypracoval se v něj údajně proto, že jiné houby opomíjel - neměl prý trpělivost mořit se s lupeny, jejichž kresba je mnohem složitější než pórovité výtrusnice hřibů. Zúžení zájmu na jediný druh houby zřejmě prospělo i J. Valentové-Bičanové, jejíž zobrazení hvězdovky Pouzarovy patří v soudobé tvorbě asi k nejhodnotnějším mykologickým artefaktům. Uvedená houba si tuto pozornost mimochodem zaslouží - jako jediná…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte