Jásir Arafát zemře a ocitne se před nebeskou branou. Zaťuká, ozbrojen podle svého zvyku pistolí a samopalem: „Haló, chci dovnitř!“ Svatý Petr však namítne: „To nejde, ozbrojenci sem nesmějí!“ Arafát se mu podívá přes rameno a vidí velkého vousatého muže na vysoké židli s puškou v ruce: „Ale Petře, sám Bůh má bouchačku, tak proč já nemůžu?“ - „To je výjimka. A navíc to vůbec není Bůh, ale Karel Marx: čeká na Ericha Honeckera!“ Takto líčí vztah občanů NDR ke komunistickému vůdci této země starší politický vtip. Sám Honecker ale po pádu komunismu nikdy odsouzen nebyl. Německá justice se v roce 1993 rozhodla nechat člověka v posledním stadiu rakoviny boží spravedlnosti a Honecker byl propuštěn na svobodu, kde také záhy zemřel. Minulé pondělí však berlínský soud vynesl rozsudky nad dalšími členy politbyra východoněmecké komunistické strany - mimo jiné i nad Honeckerovým nástupcem Egonem Krenzem. Podle verdiktu by měl Krenz strávit za mřížemi 6,5 roku a jeho kolegové Schabowski a Kleibert po 3 letech. Po delší době tak v rámci bývalého východního bloku půjdou do vězení nejvyšší exponenti komunistického režimu, navíc ti, kteří se exponovali až v jeho soumraku.

Listopad 1989: příliš pozdní zásluha

Měli by být souzeni také Michail Gorbačov nebo třeba Frederik Willem de Klerk? Taková otázka může celkem logicky padnout po zveřejnění berlínského rozsudku. Egon Krenz se totiž na rozdíl od svého předchůdce Honeckera může honosit gloriolou: nejvyšší moc v zemi…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte