Bosna a Hercegovina se chystá na obecní volby, jež proběhnou o druhém zářijovém víkendu. Nebudou to ovšem volby běžné, jak je známe z domova, nýbrž spíše jen krok v rámci daytonského scénáře, který před dvěma lety ukončil válku. Základní otázka je totiž stále stejná: Lze obnovit Bosnu a Hercegovinu jako jednotný stát? Právě před nadcházejícími volbami se ukazují základní problémy, které tomu brání.

Příliš mnoho extremistů

Válka oficiálně skončila, pro mnohé však stále trvá. Na každé straně je dost úředně tolerovaných extremistů. Většinou jde o lidi, kteří strávili léta na bojištích a pro něž je válčení pro ně normální součástí života. Bosenští Chorvati mají svou (ustašovskou) Černou legii, Žluté mravence a jiné jednotky s podobně exotickými názvy. Ostatně ani některé útvary pravidelné armády Chorvatské republiky nemají s řádným vojskem moc společného. Například jednotka Tygři má na svědomí masakry srbských civilistů. Nejznámějšími srbskými paravojenskými útvary jsou arkanovci. Tyto jednotky jsou de facto soukromým vlastnictvím Željka Ražnjatoviče-Arkana a sídlí v městečku Erdut na břehu Dunaje. Arkan je nejen kriminálník hledaný Interpolem, ale i poslanec srbského parlamentu, a jeho jméno najdeme na seznamu válečných zločinců. Mnohem větší starosti než mezinárodní soud v Haagu mu ale působí bosenští Srbové. Když je v létě 1995 stíhala v Bosně jedna porážka za druhou, mnoho tisíc jich uteklo do Srbska. Miloševič, který je do této války zahnal, se…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte